T. G. Masaryk patronem Autoklubu
Prezident T. G. Masaryk od počátku nové republiky držel záštitu nad klubem automobilistů, který se později přeměnil na Autoklub Republiky Československé. Znak Autoklubu zdobil chladič prezidentského vozu. T. G. Masaryk byl vždy protektorem mezinárodních automobilových výstav, které Autoklub pořádal. Jeho podporu motorismu dokládají nejlépe slova, která pronesl, když zahajoval první autosalon v samostatné republice, při otevření XII. Mezinárodní automobilové výstavy v Praze v sobotu 31. července 1920. V reakci na pozdravný proslov tehdejšího předsedy Autoklubu Otakara Kukuly řekl:
„Pane předsedo, já vám děkuji za vaše laskavé uvítání a za program, který jste, třeba ve stručnosti a v historické krátké retrospektivě, pro průmysl vašeho klubu zde nám vyložil. Já ten program plně akceptuji a myslím, že všichni – já zajisté – plně oceňuji práci vašeho klubu, oceňuji práci našeho průmyslu komunikačního. Kdyby nebylo nic více, nežli zkušenosti války, každý laik mohl se přesvědčiti, co komunikace osob, věcí, ideí znamenala nejen pro válku a zároveň pro její válečné hospodářství, ale co znamená konečně teď v míru pro pro hospodářství každého státu, také našeho, a co znamená komunikace pro celé hospodářství světové. A jako byla válka světová rozpoutáním všech sil ničivých do značné míry celého světa, přináší nám mír rozpoutání všech sil mírných a mírumilovných, a v nich komunikace hraje jistě největší roli pro obchod, a my v našem státě vidíme, co pro vyživování celé populace a distribuci znamená komunikace a její náležitá organizace.
Mohl bych vám, pane předsedo, dámy a pánové, pověděti mnohý a mnohý dojem z mých cest od roku 1914 na západě, ale řeknu jen, že jeden z velkých dojmů a zkušeností byl právě automobilism. … Viděl jsem naše české dělníky, když na svých fordkách, které si tenkráte mohli zejména z druhé ruky opatřiti za několik set dolarů, se ženou a dětmi vyjížděli si na venek, a abych tak řekl, skautovali v přírodě pomocí automobilismu, a tu jsem teprve poznal, nejen že automobilem, rychlostí a snadností dopravy dá se rozřešiti velký problém města a venkova, ale že i pro dělníka – nejen pro toho, kdo si může dopřáti většího luxusu – automobilism znamená novou budoucnost.
Mluvím-li již o Americe, chci také vzpomenout toho, že když Američané přicházejí k nám do Čech, skoro všichni referují mi o pokroku našeho strojnictví a zejména také automobilismu. Nejednou jsem slyšel okřídlené již slovo: „Zlaté ruce českého dělníka strojnického.“ A já jsem přesvědčen, že k těmto zlatým rukám připojí se i zlatá hlava, zlatý mozek našeho průmyslu, finančnictví a strojnictví. A že automobilism bude hráti velkou roli pro mírovou práci uvnitř našeho státu, všeho obyvatelstva a při organizaci Evropy a lidstva. Přeji vám všeho zdaru.“
Ministr zahraničí Edvard Beneš zastupoval T. G. Masaryka při slavnostním otevření klubového domu 25. března 1929: „Právě vás klub, vaše organisace, bude stále silným vykřičníkem pro naši veřejnost a pomocníkem vládě, aby ve všech směrech vykonávala soustavně a postupně to, co technický pokrok vyžaduje od státu, který jako republika naše, si právem dává jméno státu pokrokového, hospodářsky a technicky vyvinutého. Státu, který se chce rychle postaviti do přední řady evropských států s vyspělou a prvořadou výzbrojí technickou a civilisační vůbec. Vždyť rozkvět našeho státu, zařadění našeho národa a státu do řady jiných vyspělých národů Evropy a světa, je nerozlučně spojen právě s technickým pokrokem doby moderní. A v tom vy, pánové, se svým oborem máte jedno z předních míst. Práce v cizině pro stát nemůže býti ponechána jen orgánům ryze oficielním. Institucím, jako je vaše, čím dále tím více budou připadat tu úkoly důležité. Konali jste dobře, přeji vám k nim dalšího úspěchu a ujišťuji vás, že i po této stránce pan president republiky i vláda ČSR bude jistě vašim snahám vycházeti všude vstříc. Autoklub váš pracoval mimo jiné ve spolupráci s jinými činiteli i pro úpravu automobilového zákonodárství v našem státě a rozvoji automobilismu vůbec. Vláda také v tomto smyslu vítá s radostí vaši slíbenou pomoc i v budoucnosti. Dobrý a přátelský duch vyvíjí se vždy nejlépe ve shodném prostředí. V pěkném domově radostněji se vykonávají i úkoly representační. Výstavbou svého střediska oslavili jste 25leté jubileum klubu, ale i desetiletí republiky. Vykonali jste též kus práce pro sebe, ale i pro všechny své spoluobčany a pro stát. Přijměte nový, srdečný dík vlády za vykonanou práci i upřímné přání plného zdaru do budoucna.“
Po nástupu do prezidentské funkce v roce 1935 Edvard Beneše navázal na tradici a stal se patronem Autoklubu.
Činnost Autoklubu byla obnovena 25. února 1990, členskou legitimaci č. 000001 obdržel prezident republiky Václav Havel. Valné hromady se tehdy účastnil ministr financí Václav Klaus, který dostal průkaz s číslem 2.